Coraz więcej placówek oświatowych zatrudnia logopedę (chociaż na kilka godzin w tygodniu). Specjalista przeprowadza badanie przesiewowe i kwalifikuje poszczególne dzieci na zajęcia logopedyczne. Dla rodziców jest to szansa, aby rozpoznać czy ich dziecko ma problem logopedyczny. Wbrew pozorom, wielu rodziców bagatelizuje opóźniony rozwój mowy lub braki w artykulacji poszczególnych głosek. Dzięki zajęciom w przedszkolu – mają chociaż szansę, aby wychwycić potencjalny problem swojego dziecka.

Indywidualne i grupowe zajęcia logopedyczne

Kryją się jednak za tym pewne dodatkowe zagrożenia. Logopeda w trakcie zajęć w przedszkolu nie może poświęcić uwagi na poszczególne dziecko. Najzwyczajniej w świecie nie ma na to tyle czasu. Musi więc grupować dzieci z podobnymi problemami i prowadzi grupowe zajęcia logopedyczne. Nie jest to jednak komfortowe, gdyż dzieci nawzajem się rozpraszają i ciężko stworzyć i utrzymać atmosferę pracy. Zobacz czy logopeda w Polsce to popularny zawód?

Czy logopeda w przedszkolu wystarczy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od konkretnego przypadku i danego problemu. W wielu sytuacjach, znacznie rozsądniej jest wybrać się dodatkowo z dzieckiem na indywidualne zajęcia logopedyczne. Warto także dodać, że efekty terapii w dużym stopniu zależą nie tylko od tego czy logopedia odbywa się w przedszkolu czy prywatnym gabinecie logopedycznym, ale także od zaangażowania rodziców. Należy pamiętać, że regularne wykonywanie ćwiczeń logopedycznych to klucz do sukcesu. Temat ten niejednokrotnie był powtarzany na blogu logopedycznym.

Logopeda Łódź